Lidské zoologické zahrady jako následek kolonizace

V padesátých letech minulého století proudili davy lidí z Francie, Belgie, Norska, nebo Anglie dívat se polonahé lidi jako na zvířata v zoologických zahradách. Tyto tzv. etnologické expozice vznikaly v zemích, které měly své kolonie v Africe, nebo i v jiných částech světa.
Cílem bylo přesvědčit Evropany, že tito lidé jsou primitivní a necivilizovaní divoši, co se podobají více zvířatům, než lidem. Tyto „ukázky“ měli všechny přesvědčit o nutnosti kolonizace zaostalých částí světa.
Tyto „exponáty“ byly často terčem posměchu a zdrojem zábavy. Návštěvníci sledovali, jak se chovají, co jedí, jak vaří, střílí z luku, nebo se perou s opicemi.
dítě ve vaku
Sami si připadali vyspělí a civilizovaní a to jim dávalo pocit rasové nadřazenosti.
Proti existenci těchto ponižujících zoo málokdo hlasitě protestoval. Začaly zanikat až po druhé světové válce. Paradoxem je, že jedním z těch, kdo je zakázal, byl Adolf Hitler.
Tato „výstaviště“ Afričanů, domorodců, nebo Asiatů byla vytvořena ve formě klecí, nebo výběhů, kde bylo kompletováno jejich přirozené prostředí.
V roce 1874 Carl Hagenbeck, obchodník s divokou zvěří, dovezl Laponce a obyvatele z ostrova Samoa, které nechal vystavit Evropanům jako čistě přírodní národ.
barva na čele
Roku 1876 vyslal skupinu spolupracovníků do Súdánu, aby mu dovezli divoké šelmy a domorodé Núbijce. Tato expozice byla úspěšná, a tak vyslal další expedici, tentokrát pro Inuity, které pak umístil do Tierparku v Hamburku.
Kolem roku 1880 byly dovezeny dvě rodiny Eskymáků, které byly v zoo v Hamburku a poté v Berlíně. Ti o něco později přijali německá jména a křesťanství. Bohužel zemřeli během pěti měsíců, protože se nakazili neštovicemi, na které neměli imunitu.
Otec jedné z rodin si vedl zápisky v rodné inuktitutštině, kde se můžeme dočíst o utrpení, kterým si rodina prošla.
Na pařížských veletrzích v letech 1878 a 1889 byla představena černošská vesnice, kde bylo vystaveno 400 domorodců. Většina z nich byla donucena být polonahá, nebo nahá.
Ačkoli by se mohlo zdát, že kultivovaní Francouzi neměli o tuto „zábavu“ zájem, vyvedu vás z omylu. Roku 1931 za šest měsíců navštívilo expozici 34 milionů návštěvníků.
Protože byly vystavěny podle stereotypů západní společnosti, byli černí Afričané jedině s primitivními nástroji, kopím a museli působit jako lovci. Arabové naopak byli oblečeni do pohádkově zdobených šatů jako ve 13. století. Američtí Indiáni měli připomínat divochy z knih, proto vystupovali v tradičních krojích. Obyvatelé Jižních moří museli být nazí s pomalovanými obličeji a těly.
Poslední ukázka Afričanů byla v roce 1958 na Světové výstavě v Bruselu, kde byla instalována Konžská vesnice. Návštěvníci v ní krmili přes plot malou černošku.
Ale ještě i dnes je najdeme. V Indii je lidská safari vedoucí skrz bydliště kmene Jarawa. Bohužel stále láká mnoho zvědavých až zvrácených návštěvníků.