Pískomil vás bude milovat

Pískomilové jsou drobní hlodavci, kteří mohou mít různou barvu od bílé, světle zlaté až po černou. Jsou to zvířátka, která jsou zvyklá žít ve skupině, proto je nutné pořídit si aspoň dvě zvířátka. Jsou velmi zvídaví a brzy si získáte jejich pozornost.


Jak jim připravit ubytování?

Pískomilové jsou velmi dobří skokani. Proto je důležité jim připravit akvárium, které bude přikryté pletivem nebo klec, v které můžete vytvořit třeba i různá patra, aby mohl skákat. Na dně klece nebo akvária je potřeba mít rašelinu posypanou dřevěnými hoblinkami. Pískomil ocení i slámu, ruličky od toaletního papíru nebo papírový karton, což jim poslouží jako stavební hmota pro hnízdo. Jejich klec byste měli čistit tak jednou za měsíc. Měly by tam být i domečky, větvičky, talíře na běhání neborůzné prolézačky.

A v neposlední řadě, jsou to pískomilové, kteří milují písek. Takže by v kleci neměla chybět těžká miska s pískem.

Neměli by obývat místnost, kde se spí, protože jsou aktivní během dne i v noci. Vydávají zvuky a občas i dupou zadními nožičkami.


Co mají rádi?

Pískomilové jsou býložravci, takže samozřejmě ocení zeleninu (mrkev, petržel, salátek…), seno, jetel, pampeliška, ale i speciální krmivo pro pískomily, které obsahuje různá oblíbená semínky i ovesné vločky a které seženete v jakémkoliv obchodu s krmivy. Občas se živí i drobnými brouky či moučnými červy. Pískomilové vlastně nepotřebují vodu, přijímají jí pouze z potravy.


A proč právě pískomila?

Oproti jiným drobným hlodavcům není jeho pach cítit, ale pozor na alergii na jeho chlupy.

Zajímavostí jsou jejich ocásky, především jeho chlupatý koneček. Při chovu musíme být obezřetní a nechytat za něj pískomila. Podobně jako u ještěrky je možné nešetrností tento koneček pískomilovi utrhnout. Ocásek se zahojí, ale protože slouží jako kormidlo při skákání, můžeme mít pískomil následně potíže s koordinací.