Tatínek na rodičovské dovolené

Pokud máte děti, předpokládáme všeobecně, že na mateřské a rodičovské byla vždy matka dítěte. Avšak zvlášť v posledních letech se tato praxe začíná vytrácet a nahrazuje ji stále rovnoměrnější rozdělení práce mezi oba dva rodiče. S tímto trendem přichází také to, že otcové chodí stále častěji na rodičovskou dovolenou, aby se věnovali výchově dětí, a matky pokračují v práci.

Většinou se tato praxe dělá z toho důvodu, že partneři buďto sami chtějí, nebo je pro ně výhodnější zůstat na rodičovské dovolené vzhledem k tomu, že manželka či matka dítěte pobírá větší plat za svou práci než manžel, a tedy je výměr rodičovského příspěvku nižší a plat manželky vyšší.

Střídání

Zažíváme však i tu praxi, kdy matka nechce opustit první týdny či měsíce svého dítěte po narození, respektive po šestinedělí, a tak se také stává, že matka zůstane na rodičovské dovolené po určitou dobu, a poté se se ženou otec dítěte či partner vystřídal. To je ideální situace, kdy žena nepřijde o zázraky svého potomka ihned po tom, co se narodí, a zároveň aby dokázala být i trochu samostatná a nemyslet jenom na své dítě.

Pokud zůstává na rodičovské dovolené muž

Jistě je několik věcí, které byste měli vědět, než se začnete o potomka starat. Pokud máte nárok na rodičovský příspěvek, nesmíte o něj zapomenout požádat.

1.       Rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek dostáváte tak dlouho, jak dlouho si zvolíte být na rodičovské dovolené.

2.       Peněžitá pomoc v mateřství
Ten je vyměřen na celkem dvacet sedm týdnů. Ten dostává partnerka a matka dítěte, jelikož se může začít čerpat osm týdnů před stanoveným termínem porodu, pokud nenastanou jiné komplikace.

3.       Kde o podporu žádat?
Pokud jste si platili nemocenské pojištění minimálně dva roky, bude vám rodičovská dovolená vyplacena. Zažádáte o něj na úřadě sociálních věcí.