Výběr materiálu pro venkovní terasu

Nejdůležitější je výběr materiálu, který by se hodil k domu, ke kterému plánujete terasu přistavět. Například, pokud máte roubenku z krásného dřeva, nejspíš k ní nezvolíte naleštěnou ultramoderní dlažbu, ale zůstanete u dřeva, nejlépe té barvy a struktury, kterou má roubenka. Ale pokud je váš dům ultramoderní a dřevo není vůbec použité, nejspíš se uchýlíte právě k dlažbě.

Avšak pokud přemýšlíte o terase, u níž nebudete investovat do zastínění, nejspíš byste se měli vyvarovat kameni i dlažbě, a to kvůli slunci. Teplota kamene i dlažby může vyšplhat v horkých letních měsících až na teplotu osmdesáti stupňů celsia a může dojít k úrazu, zvlášť pokud máte děti. V noci se toto teplo zase z kamene i dlažby sálá do interiéru. Navíc kamenné podlahy berou vodu květinám, postavených v květináčích na zemi.

Lepším řešením do nezastíněných lodžií a teras je woodplastic nebo dřevo

·         Pozor na náhražky
Pokud plánujete dělat podlahu z woodplastic, dejte si dobrý pozor na složení. Ten pravý woodplastic je totiž složený z šedesáti až sedmdesáti procent dřeva a třiceti až čtyřiceti procent polymeru. U náhražek a napodobenin to může být naopak, což snižuje životnost i kvalitu této podlahy.

Dřevo se musí udržovat

Musíte si dát pozor na třísky, ale také dřevo pravidelně opečovávat. Alespoň jednou za rok byste ho měli natřít ochranným prostředkem, aby byla dřevina chráněna před vodou i slunečním světlem.

Pomocí tenké vrstvy tohoto nátěru může dřevo dýchat a zároveň se stává bytelnějším. Pokud není terasa krytá, tato ochrana musí být častější.
Dřevo by jinak zešedlo, zkroutilo se, mohlo by popraskat, ale také by mohlo být napadeno škůdci, například houbami, plísněmi ale také hmyzem, který si může v nechráněném dřevě udělat hnízdo.

Jaké dřevo vybrat?

·         Akát
·         Bangkirai
·         Ipe
·         Jatoba
·         Merbau
·         Iroko
·         tatajuba