Každý si zde přijde na své

Dovolená v Jeseníkách stojí za to a určitě byste si ji měli dopřát. Jedná se o krásné tajemné a trochu zapomenuté hory. Krásná příroda, prostor pro rozjímání a horskou turistiku. V zimě úžasné příležitosti pro lyžaře a běžkaře, v létě pro cyklisty. Není to ovšem jen příroda a drsný kraj, co Vás v této lokalitě čeká. Najdete zde také celou řadu pamětihodností.

Určitě si nenechte ujít návštěvu například zámku v Bruntále, Velkých Losinách nebo hradu Sovinec. Velkým unikátem zde nepochybně představuje Muzeum papíru ve Velkých Losinách, což nepochybně ocení především milovníci technických památek.
 

Muzeum papíru

Unikátní je toto muzeum mimo jiné i proto, že se nejedná jen o muzeum, ve kterém se velmi interaktivní formou dozvíte vše o historii papíru ve světě a výrobě papíru v Českém království. Pro zajímavost, svého času byla majitelka papíren obviněna z čarodějnictví v nechvalných dobách čarodějnických procesů, které na blízkém losinském zámku probíhaly.
Možná ani nevíte, že k výrobě papíru se nejdříve používaly staré hadry a až mnohem později se začalo využívat dřevo.

Ve zdejších historických prostorách ovšem najdete také výrobnu ručního papíru, která zde funguje od šestnáctého století a výroba se od těch dob vlastně příliš nezměnila. Můžete vidět na vlastní oči, jak výroba vlastně vypadá. Na dvoře pak najdete speciální dílničku, která je určena především dětem, ale nejen jim, kde si zájemci mohou vyrobit svůj vlastní ruční papír.

Proti minulosti má současná manufaktura jednu zvláštnost. Vyrábí papír a různé výrobky ze sloního trusu. Nechutné? Tak to byste neřekli, kdybyste viděli luxusní strukturu papíru.

K čemu se ruční papír používá? Například na tisk uměleckých grafik, na tisk luxusních tiskovin, na tisk vysokoškolských diplomů, diplomatických smluv.