Sestavte si rozpočet

Pokud se rozhodnete sestavit si rozpočet, prvním logickým krokem bude spočítání všech nákladů. Nejjednodušší cestou, jak zjistit, kolik reálně utratíte, je vést si jeden měsíc pečlivý záznam všech příjmů a výdajů. A když říkáme všech, tak myslíme všech. Zapisujte si nejen každý nákup v obchodě, ale i každou útratu v restauraci nebo v kavárně, účty za dopravu, za benzín, prostě všechno. Nespoléhejte na výpisy z účtů, protože ďábel se kolikrát skrývá v malých detailech. Jakmile svou měsíční misi skončíte, je načase podívat se pravdě do očí. Spočítejte své náklady, a porovnejte je se svými příjmy a finančními plány. V ideálním případě by vám i po započítání všech nákladů mělo zbýt zhruba deset procent z příjmu pro nenadálé výdaje. Pokud to tak není, nebo pokud chcete naspořit více, je čas pustit se do rozpočtu.
 peněženka pod lupou

Za co utrácíme?

Prvním krokem k úspěšnému rozpočtu je analýza nákladů. Rozdělte si své výdaje do tří skupin: „obtížné snížit“, „ jde snížit“, a „snadné snížit“.
 
1.      Náklady, které snížit nelze
Sem patří to, co zaplatit musíte, a kde výši nedokážete ovlivnit. Typickým příkladem tohoto typu nákladů jsou výdaje za bydlení, energie, platba pojištění či splátky půjček. I tady se dá pár korun ušetřit, například revizí pojistné smlouvy či převodem půjčky, ale pro tuto chvíli je lepší na to nespoléhat.
 
2.      Na tomhle ušetřit dokážu.
Sem patří například náklady na dopravu nebo na základní potraviny. Nekupujete si permanentku na hromadnou dopravu, protože přece „máte auto a městskou zase tolik nevyužíváte“? Při prohlédnutí měsíčních nákladů možná zjistíte, že měsíčně platíte o několik stokorun navíc, protože na jednotlivých lístcích zaplatíte více než na permanentce. Měsíční lístek se dá ve městech pořídit už za pětistovku, a začne se vyplácet už asi při osmnácti jízdách měsíčně. Některá města dnes navíc nabízejí i přenosné jízdenky, takže jeden lístek může využít více členů domácnosti. Jízda městskou dopravou se navíc vyplatí i ve srovnání s autem, takže máte-li tu možnost, začněte jezdit do práce autobusem či tramvají. Úplně nejlepší pak je, pokud můžete jezdit do práce na kole nebo chodit pěšky. Uděláte něco pro své zdraví, a ještě ušetříte. Pokud jde například o potraviny, zkuste zjistit, zda netratíte nákupem mnoha malých balení místo jednoho velkého. Kupujete měsíčně dvě půlkilová balení špaget? Kupte raději jedno kilové. Začněte si dělat nákupní seznamy, díky kterým přestanete vyhazovat jídlo jen proto, že jej nestačíte sníst. To samé platí o kosmetice či drogerii.
3.      Proč to vůbec kupuji?
Poslední položkou, a často překvapivě tou klíčovou, jsou položky na seznamu, které dokážete snadno snížit. Může se vám zdát, že moc neutrácíte, ale když se pak všechny kávy, sladkosti, oblečení, které nepotřebujete, a další drobnosti sečtou, můžete s překvapením zjistit, že právě tyto drobné radosti ukrajují většinu vašeho rozpočtu.
 svěrák a peněženka

Ale mě to dělá radost!

Rozhodně vám neradíme, abyste se vzdali všech potěšení, ale zkuste se zamyslet, která z nich můžete oželet. Nedokážete si své ráno představit bez kávy? A co si uvařit doma vlastní, a přinést si ji s sebou? Jen tímhle jedním trikem ušetříte několik stovek měsíčně. Přihodíte vždy u pokladny k nákupu ještě čokoládu, bonbony či jinou sladkost? A nešlo by to alespoň jednou či dvakrát týdně bez nich?  Žádného ze svých potěšení se nemusíte vzdávat úplně, jen si na ně vymezte přesnou částku, a tu dodržte. Projděte si služby, za které platíte, a zrušte ty, které nevyužíváte. Máte předplacené noviny, které nikdy nečtete? Pryč s nimi. Máte permanentku do fitness, kde jste byli naposledy v lednu? Buď začněte chodit, nebo se jí zbavte. Pokračujte v revizi rozpočtu, dokud se vám nepodaří ušetřit měsíčně alespoň deset procent z platu. Těchto deset procent vám jednak poslouží na pokrytí nenadálých nákladů, a jednak si tyto peníze můžete začít spořit. Pokud se vám nedaří se na cílovou částku dostat, můžete poprosit o pomoc experta. V tom vám mohou pomoci například občanské poradny, které fungují ve větších městech. Zde vám experti pomohou vypracovat realistický rozpočet, a poradí vám i v případě dluhů či dalších finančních otázek. Další možností je využít některý z online plánovačů. Zvažte také, jestli by bylo možné zvýšit váš finanční příjem. Jste ve firmě dlouho, odvádíte dobrou práci, a naposledy jste dostali přidáno před pěti lety, pokud vůbec? Možná je čas to změnit. A co si rovnou říci o povýšení? Za pokus nic nedáte, a můžete si zajímavě přilepšit.