Boty, botky, botičky


Boty dělají člověka
Nejen šaty dělají člověka, i boty o nás vypovídají mnohem více, než si myslíme. A nejde jen o model, materiál, typ nebo značku, ale spíše o to, jak se o ně staráme. Soudit lidi podle bot ale není záležitostí moderní doby, přetrvává již několik tisíciletí.

Již ve starověkém Egyptě stačil jediný pohled k rozeznání společenského postavení lidí. Otroci chodili bosí nebo v sandálech z palmových listů. Běžní lidé nosili sandály vyrobené z papyru a vyšší třída pak nosila špičaté sandály. Nejvyšší vrstva společnosti pak měla vyhrazena práva nosit obuv červené a žluté barvy. Páni tedy nikdy nenosili stejné boty jako chudí.

Boty našich předků
Nejstarší dochovanou botou jsou sandály z období přibližně 8000 let před Kristem. Jsou nalezeni v jeskyni Fort Rock v americkém státě Oregon. Tyto pravěké sandály mají krytou špičku a pletené podrážky.

Do 17. Století se v Evropě nosili převážně dřeváky, nebo boty vyrobené z jednoho kusu kůže. Později ševci začínají boty vyrábět tak, že našívají vršek boty k podešvi. Stejně se obuv ručně vyrábí dodnes.

Levá a pravá
Dnes si automaticky nazouváme levou botu na levou nohu a pravou zase na pravou. Boty jsou k tomu tak uzpůsobeny. Dříve ale toto rozlišení neexistovalo. Do počátku 19. století byly boty naprosto identické, daly se tedy nosit jak na levé, tak na pravé noze.

Boty nám dnes neslouží pouze k ochraně chodidel při chůzi, ale především také jako módní doplněk. Na trhu najdeme mnoho druhů obuvi, které dělíme nejen podle účelu, velikosti, tvaru nebo výrobního materiálu. Botky můžeme nosit nejen krásné a elegantní, z kůže nebo textilu, ale vybereme si také z celé škály bot vycházkových, turistických, pracovních, sportovních a dokonce i koupacích.

Dnes ve výrobě obuvi vznikají stále nové technologie, které mají lidem pomoci posunout jeho výkony zase o kousek dál.