Kdo je to ortodontista a co dělá?

Jaká je první věc, která vás napadne, když se řekne ortodoncie? Většinu lidí napadnou rovnátka. Stříbrná, kovová, s různými barevnými kamínky nebo takřka neviditelná. Taková rovnátka uvidíte na zubech klientů v ortodontických odděleních. Ovšem nenechte se mýlit, ortodontisté dělají mnohem více, než jen připevňují drátky na zuby. Návštěva ortodontisty
Tento zubní specialista s vysokoškolským vzděláním se zabývá taktéž prevenci a diagnostice v léčbě zubních a obličejových nepravidelností. Poskytuje širokou škálu možností léčby pro narovnání křivých zubů, opravy špatného skusu a správného tvaru čelistí. Aby se člověk stal ortodontistou musí absolvovat vysokoškolská studia na akreditované stomatologické škole, a pak ještě musí absolvovat praxi pod vedením a dohledem jiného lékaře.
Můžete se také setkat i se specializovanými odborníky, kteří se zaměřují na srovnání skusu, které pacient získal díky špatným návykům, jako je například sání prstu v dětství. Někteří lékaři se také zabývají různými formami spánkové apnoe.Úsměv s rovnátky
Hlavním úkolem ortodontisty je, kromě zkrášlení vašeho úsměvu, zajistit pacientovi lepší a funkčnější skus. Proto používá různé techniky, včetně již zmiňovaných rovnátek, která mohou být jak vyjímatelná, tak i fixační. Všechen tento „hardware“ může vypadat komplikovaně, ale byl velmi pečlivě navržen tak, aby vyvíjel jemný, ale stály tlak na zuby, který je dokáže přemístit do požadované polohy v čelisti. U malých dětí je vhodnou léčbu podchytit od raného věku, jelikož jejich čelist je lépe tvarovatelná. Což ovšem neznamená, že pro dospělé ortodoncie není, ba naopak. Čím dál více pacientů jsou dospělí, kteří mají zájem upravit svůj zevnějšek.
Celková léčba při rovnátkách trvá od 18 do 30 měsíců, záleží na rozsahu a druhu vady. Rovnátka jsou vždy pacientovi navrženy tak, aby odpovídali jeho potřebám jak estetickým tak i praktickým. Dnes je již vývoj tak daleko, že pacienti zažívají minimální nepohodlí a rovnátka jsou velmi dobře přijímána téměř všemi pacienty.