Pěstování nejen kouzelných bylinek

Pěstování bylinek není nijak náročné. Zvládnou hravě i amatéři. Podstatné je dodržení několika podstatných zásad. Odměnou vám budou léčivé bylinky, které náležitě využijete v kuchyni v rámci svého kulinářského umění. I když bylinky jsou léčivé, je třeba myslet, že všeho je třeba s mírou. Dokáží pozvednout vaši domácí gastronomii o vyšší level, dochutit pokrm a zárověn dodat tělu vitamíny i prospěšné látky. Pamatovat, že méně je ale více.
 pěstování bazalky
Pro pěstování je ideální volbou mulčovaná půda. Bylinky není třeba nijak intenzivně hnojit. Nejdůležitější je poskytnutí dostatečné vláhy. Buďte ale opatrní se zálivkou, při přelití hrozí riziko uhynutí kořenů. Raději zalévat méně, ale častěji.
 
Ideální bylinky do vaší kuchyně
 

  1. Pažitka – zcela nenáročná bylina na pěstování, lze ji pěstovat jako trvalku, zdárně odolává v zimním období nízkým venkovním teplotám. Pažitka se konzumuje v čerstvém stavu! Při tepelném zpracování by došlo k likvidaci veškerých pro zdraví prospěšných látek. Čerstvá pažitka je ideální na brambory, ale též lze pažitkou posypat těstoviny, přimíchat do rizota, na chleba apod.

 léčivá bylina máta

  1. Petrželka – jedná se o dvouletou bylinu. Disponuje nejen vitamínem C. Působí blahodárně na ledviny, je účinná při urologických potížích. Využití obdobně jako u pažitky, tj. na brambory, těstoviny apod.

 

  1. Bazalka –  je bylina, která by neměla chybět na žádné zahrádce. Bazalka je učiněný zázrak v rámci blahodárných účinků na lidský organismus. Ke všemu disponuje velmi dobrou chutí. Je naprosto ideální do salátů, omáček. Stejně tak se hodí znamenitě na pizzu. Lze konzumovat v čerstvém stavu. Na zimu lze usušit či zmrazit.

 

  1. Máta peprná – i když asi ne každý ví, že existuje hned několik odrůd máty, tato bylina se těší své přízni díky své aromatické vůni i chuti. Bylina, která obsahuje význačné antioxidanty. Máta má velmi příznivý vliv na trávení. Rovněž odbourává bolest hlavy, má pozitivní účinek na migrénu, zde je vhodnější vnější použití. Též pomůže v případě nevolnosti.

 

  1. Tymián – jedná se o jednoletou bylinu, která potřebuje teplo a slunce ke svému zdárnému růstu. Tato bylina vám pomůže při nachlazení či zánětu průdušek, též má pozitivní vliv na revmatismus. Disponuje charakteristickou intenzivní vůní. V gastronomii je velmi oblíbenou a používanou bylinou.