Revoluce v oblasti mobilních služeb!

Konečně na ně došlo– na ceny nebo operátory? Došlo na obojí. Nová dohoda upravuje vztahy operátorů, kteří tak nebudou povinni platit poplatky za Roaming – mobilní služby v zahraničí. Poplatky si platili mezi sebou doposud sami operátoři. Dohoda by měla nabýt platnosti v polovině června. Například volání z dovolené vyjde mnohem levněji, to samé se týká mobilních dat, která jsou nepostradatelná například ve sféře chytrých mobilních telefonů.

Mluvme v číslech

Strop cen mezi operátory bude nastaven následovně:
§  Nejvyšší hranice pro volání se nastaví na pouhých 0,032 eura za minutu hovoru.
§  Nejvyšší hranice za textovou zprávu poté 0,01 eura.
§  Pro mobilní data bude hranice nastavena na 7,7 eura, což je naprosto přiměřená cena. Jen vzpomeňme, kolik operátorů si s radostí a bez ostychu nastavilo podobnou cenu i u nás.

A zase jen u nás

Situace mobilních tarifů není v našich končinách bohužel na té nejlepší úrovni. Zatímco ve většině ostatních zemí dochází k eliminaci přebytečných poplatků a celkovému zlevňování všech mobilních tarifů, operátoři u nás nejdou mnohdy daleko pro zdražení.

Jako koncoví uživatelé můžeme jen doufat, že se operátoři nebudou snažit „nahnat“ peníze na jiných, mnohdy banálnějších službách, když ceny za Roaming se teď radikálně sníží. V tom případě by se dohoda zdála zbytečná.

Právě včas

Přichází léto – čas dlouho plánované dovolené a spontánních výletů do zahraničí. Čas, kdy mobilní data potečou proudem a volat z dovolené bude prakticky na denním pořádku. Každý Smartphone obvykle obsahuje už ve své tovární verzi cestovní navigaci, která nemůže (čest offline výjimkám) fungovat bez aktivního připojení.

Proto jistě každá rodina ocení při letním cestování velmi přívětivou cenu, například zmíněná smartphone navigace rozhodně nespotřebuje 1 GB dat, pro který byla sazba stanovena.