Kočky by kupovaly šantu

Kočkám přináší radost  proto, že šanta kočičí, neboli catnip, či kocůrnik, je přivádí do naprosté euforie, kdy šantu hltají, okusují, válejí se v ní a všelijak blázní. Tato nenápadná, hluchavce či meduňce podobná rostlinka obsahuje, podobně jako máta, silně vonící silice, třísloviny, hořčiny, které nejspíše způsobují, že kočky při pojídání šanty silně sliní. Navíc obsahují vitamín C, minerální látky a mnoho dalších.

Z tohoto důvodu by kočky také lidem doporučily užívat šantu stejně jako ony. A lidé to věděli již před staletími.

Šanta kočičí se užívala a užívá pro své klidnící účinky jako mírné sedativum, při psychickém vypětí, nespavosti a podráždění. Je vhodná i pro malé děti při neklidném spaní a při bolestech při prořezávání zoubků. Pomáhá při křečích, nadýmání a průjmech. Kupodivu působí také podobně jako Paralen, při chřipkách vyvolává pocení a snižuje teplotu. Též je účinná při spalničkách. Navíc klidní podrážděnou kůži, pomáhá při pohmožděninách, odstraňuje bolesti hlavy nervového původu.

·         Kouř ze sušených listů šanty má halucinogenní účinky, byla hojně užívána v cigaretách. Žvýkání kořene ze šanty se doporučovalo lidem plachým a bojácným, aby jim dodal více odvahy. Jistý kat požil vždy před popravou kousek z tohoto kořene.

·         Čerstvé listy šanty jsou vhodné též k přípravě pokrmů, například nasekané do salátů, do nádivek a uzenin, nebo se jimi může potřít maso při pečení, dodají masu mátovou příchuť.

·         Než se začal dovážet na Západ čaj z Číny, pil se tam čaj ze šanty kočičí.

·         Šanta se používá též v parfumérii, kdy se z ní lisují její vysoce vonné silice.

·         Někteří lidé šantu doporučují k odpuzování obtížného hmyzu a hlodavců.

Existuje též několik druhů šanty. Všechny varianty této rostlinky však nádherně a pronikavě voní. Šanta je velice podobná meduňce.
Kočky a lidé by kupovali šantu.