Pražená kukuřice a její původ


Pražená kukuřice pochází z Ameriky, kde ji takto jako první nejspíše upravovali indiáni. S mohutným vyséváním kukuřice a jejím pěstováním po celých Spojených státech získalo pražení kukuřice na oblibě a postupně se rozšířilo do celého světa jako popkorn. Nejvíce je asi známý jako potravina, která se pojídá v kině, nebo v cirkusech, či na různých společenských akcích, zejména pod širým nebem, kde se shromažďují davy lidí. 

Popcorn se upravuje zahříváním zrnek zvláštního druhu kukuřice a jejich následným pukáním. Obsah škrobu, který je v zrnkách kukuřice obsažen, získá vzápětí pěnovitou strukturu. To znamená, že se zrnko kukuřice jako by, převrátí naruby a získá charakteristický tvar podobný květu bílé květiny, ale také charakteristickou chuť a vůni.


Popkorn mají rádi malí i velcí

Pražená kukuřice je potravina velmi levná s nízkou energetickou hodnotou. Navíc pražená kukuřice obsahuje vysoký obsahem vlákniny, ale také některé stopové prvky.  V posledních letech si získal popkorn oblibu tím, že je ochucovaný rozličnými příchutěmi. Nejčastěji připravovaný popkorn je pražená kukuřice s přídavkem soli. Po ní následuje popkorn sýrový, šunkový, česnekový a podobně. Pražená kukuřice se připravuje i ve sladké variantě, kdy se například upravuje popkorn na karamelový.


Americká kukuřice

Na klasickou praženou kukuřici, popkorn, je nejvíce vhodná peruánská odrůda kukuřice Canchita. Pražením tohoto druhu kukuřice docílíme křehkého, křupavého, voňavého popkornu, pochoutky s vyváženou chutí dobře upražené kukuřice. Pražená kukuřice má velice nízký obsah nasycených mastných kyselin, ale za to vysoký obsah vlákniny. Je vynikající pochoutkou nejen k pivu, k vínu a k různým koktejlům, ale také k posezení s přáteli, na rozličné akce, na party, nebo také jen tak pro domácí zdravé mlsání.


Výhody pražené kukuřice:

·         Je bez barviv
·         Je bez konzervačních a aromatických látek
·         Je bez lepku
·         Je bez cholesterolu
·         Obsahuje vitamíny a minerály