Módní hit již před 150 lety – kšiltovka

První kšiltovka se narodila v roce 1860, a i když tenkrát nevypadala tak jako ty současné, stala se hned velmi oblíbenou.

Čepice s kšiltem
Čepice, které byly vybavené kšiltem, sloužily jako ochrana proti slunci. Lze je vysledovat až do 14. Století v severní Anglii. Do Ameriky pak dorazí s prvními anglickými a irskými přistěhovalci. Kšilt samotný se stává součástí řady pokrývek hlavy, a to také vojenských a pošťáckých uniforem. V této době však ještě nejde o klasické kšiltovky.

Klasické kšiltovce svět vděčí sportu. Konkrétně baseballu. Ale i zde hráči nejprve nosili na hlavě to, co právě našli doma ve skříni. A tak tenkrát bylo možné na hřišti vidět hráče například se slamákem. V roce 1860 se však objeví u hráčů novinka, které již můžeme říkat kšiltovka. Nejen že dobře stíní oči, je také z kvalitního lehkého materiálu, který dobře saje pot a snadno se pere. V roce 1880 již kšiltovku používá většina týmů.

VÝVOJ KŠILTOVKY
v  1895 – Slavný hráč baseballu Jesse Burkett testuje kšiltovku s průhledným zeleně tónovaným kšiltem, který stíní, ale neomezuje přitom zorné pole.
v  1901 – Detroit Tigers umístí na přední stranu kšiltovek klubové logo.
v  1903 – firma Spalding zpevňuje kšilt prošitím.
v  1920 – Přichází skutečná revoluce, a to když se Ehrhardt Koch rozhodne založit firmu E. Koch Cap Co. První rok vyrobí 60 000 čepic.
v  1932 – Výroba kšiltovek se přizpůsobuje přímo pro potřeby hráčů. Čepice mají nastavitelnou velikost a prodloužené kšilty, kde se tuhé plátno nahrazuje pružnou latexovou gumou.
v  1954 – Na trh přichází nový design, nazvaný 59Fifty, který se stává oficiální čepicí nejvyšší baseballové ligy a později udělá z kšiltovky nejpoužívanější čepici světa.

Od konce 80. Let už kšiltovka není jen baseballovou čepicí, stává se součástí uniforem řady armád i policie, nosí ji také dělníci, turisté, děti i dospělí. Vyrábí se ve všech možných barvách i vzorech, s výšivkami i potisky. Stává se tak opravdovým módním trendem.