Naplánovat si život znamená být úspěšný

Bez pečlivého plánování si dnešní uspěchanou dobu snad už ani neumíme představit. Stejně jako firmy mají nastavené jasné cíle, my potřebujeme nějakou dobrou motivaci, ať už pracovní nebo osobní. V tomto případě se pak lépe zaměříme na budoucnost a můžeme se jen otáčet za tím vším, co jsme již dokázali, vybudovali nebo se protlačili k úspěchu.

brýle a tužka na diáři

Většina z nás má pocit, že mu život utíká mezi prsty. Někdy je to bohužel přesně tak. Sotva totiž splníme jeden stanovený cíl, na řadě je další. A takhle pořád dokola. Přestože je třeba si odpočinout, málokdo toho využije. Přitom během oddychu můžeme vědomě zastavit a zhodnotit všechna naše potěšení. Je nutné ale upozornit na to, že taková činnost má za následek další naplánované úkoly.

Nikdy ale není nutnost je stoprocentně splnit a dosáhnout na ně. Stačí se byť jenom přiblížit. Idylické obrazy až moc úspěšných lidí bývají mnohdy frustrující, nezobrazí přesně cestu, po které se máme vydat. Tu si musíme jaksi zvolit sami. Břemen si nakládáme někdy až zbytečně mnoho a část z nich je splnitelná. Například vytoužené povolání. Cesta je to dlouhá a trnitá, ale úspěch vykouzlí úsměv na tváři a klid v duši. Vysněná dovolená, stavba nemovitosti nebo nové auto. To všechno se může zdát jako mimo realitu. Dobrý plán tady znamená mít polovinu úspěchu za sebou.
chlupaté předloktí

Součástí každého projektu, cíle nebo úkolu, by měly být jakési záchytné body. Dělí celou úlohu na etapy, které se lépe plní.  Odborníci doporučují vést si plánovací diáře, kalendáře a zápisníky. Kreativitě se meze nekladou a tak je povoleno lepit, kreslit, obtahovat, vybarvovat nebo vystřihovat. Grafy jsou sice pro vyšší úroveň, ale tabulky a jasný řád posunují všechno kupředu. Většinou stačí jediný pohled a motivace přijde sama. Cíle nám konec konců pomáhají se lépe orientovat.

Papír, v podobě bloku nebo zápisníku, nám v každém případě jasně dá najevo, abychom se zamysleli nad tím, co jsme dokázali a co nás ještě čeká. Koloběh života je nekonečný a vedení deníku nebo plánovače rozhodně není ostuda. Čím menší krůčky, tím lepší plnění.