4 Tipy, jak si říci o vyšší plat

1.    Správné načasování

Základem úspěšné žádosti je správné načasování. Mnoho zaměstnanců dělá chybu, když s žádostí o přídavek čeká na výroční poradu firmy. To je v každém případě pozdě, v té době už má firma rozpočet na příští rok víceméně hotový a pro nové výdaje často není místo. Zjistěte si, kdy se ve firmě plánuje nový rozpočet, a svou žádost načasujte do tohoto období. Kromě toho je samozřejmě dobré si o přidání říci ve chvíli, kdy se vám profesně daří. Dokončili jste důležitý projekt? Přivedli jste do firmy nového klienta? Či vás dokonce povýšili? Toto jsou momenty, kdy byste se měli vytasit se svým návrhem. Kromě situace ve firmě a vašich výkonů byste také měli vzít v úvahu momentální náladu vašeho šéfa i vaši. Počkejte si na moment, kdy jsou obě strany v dobré náladě a nikam nespěchají. Využijte toho, že jste ve firmě nějakou dobu, a své nadřízené znáte. Bývají ráno nevrlí? Načasujte svou žádost na odpoledne? Nebo naopak spěchají po práci domů? Zastavte se dopoledne.
 muž s kravatou

2.    Buďte realisté

Před samotnou žádostí si prostuduje situaci na trhu i ve firmě. Pokud se firmě daří, a platy ve vašem odvětví rostou, je to ideální moment přednést vaši žádost. Samozřejmě nečekejte, že vám šéf schválí dvojnásobný plat. Ideální je říci si o zvýšení mezi 5 a 15 procenty, a být připravený vyjednávat.
 stres a programátor

3.    Argumentujte věcně

Pokud se úspěšně dostanete k jednání o zvýšení platu, argumentujte jako profesionál, klidně, věcně a s použitím dat. Diskutujte o stavu firmy, o situaci v odvětví a o vašem přínosu pro firmu. Popište na konkrétních příkladech, čím jste pro firmu přínosem, zmiňte projekty, na kterých jste se podíleli, a připomeňte šéfovi vaše úspěchy. Argumentujte dovednostmi, které jste od nástupu do firmy získali. Vynechte naopak vaši rodinnou či finanční situaci. I kdybyste stokrát potřebovali peníze kvůli nové hypotéce nebo přírůstku do rodiny, tak šance, že tím na vašeho nadřízeného zapůsobíte, je mizivá. Podobně kontraproduktivní je i vyhrožování odchodem do jiné firmy. I kdybyste skutečně měli lukrativní nabídku od konkurence, tak takovéto chování bude působit neprofesionálně a na šéfa zapůsobíte jako někdo, kdo v jeho firmě zůstává jen kvůli penězům.          
 

4.    Neúspěch neberte jako konec

I když váš nadřízený vaši nabídku zamítne, neberte to jako projev neochoty či osobních antipatií. Dost často to může být prostě proto, že kondice firmy není taková, aby si přidání mohla dovolit. Dalším důvodem může být i to, že firma má stanovený kariérní řád, který dodržuje, a od kterého váš šéf nemá zájem uhýbat. I když je odpověď pro danou chvíli negativní, šéfové si podobné žádosti obvykle pamatují, a může se stát, že se k vašemu návrhu vrátí, jakmile se situace ve firmě změní. Každopádně i po negativní odpovědi je důležité zůstat asertivní, a dát najevo, že odmítavá odpověď nebude mít vliv na váš pracovní výkon.